DOLAR 8,1117
EURO 9,7700
ALTIN 464,19
BIST 1.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 27°C
Gök Gürültülü
Malatya
27°C
Gök Gürültülü
Çar 26°C
Per 24°C
Cum 23°C
Cts 27°C

35 milyon Malatyaspor için

35 milyon Malatyaspor için
18.03.2021
A+
A-

Şevket Salik Yeni Malatyaspor için hazır olduğunu söyledi

Yeni Malatyaspor’a aday olduğunu daha önceden açıklayan iş adamı Şevket Salik, 35 milyon liranın dekontunu istenildiği zaman göstermeye hazır olduğunu ifade ederek, “ Bu paranın 5 milyon lirasını kulübe bağış olarak vereceğim” dedi. Şevket Salik, kulüp başkanı olması halinde, başta futbolcu alacakları olmak üzere borçların kapatılacağını, kimsenin Malatyaspor’da alacağının kalmayacağını kaydetti.

Şevket Salik, kendisi hakkında çıkarılan bir takım iddiaların kasıtlı olarak çıkarıldığını da ifade ederek, “ Benim yerim belli. Kimin benden 1 kuruş alacağı varsa gelsin. Ortaya atılan iddaların amaçı beni yıpratmak. Aslı astarı olmayan konularla benim ismimi kullanarak ekonomik sıkıntıda olduğum söylentilerini çıkaranlar, haysiyet cellatlığı yapanlardır.”dedi

-Şevket Salik, Yeni Malatyspor’a üye olmak için 2 yıldır beklediğini, neden üye yapılmadığını merak ettiğini belirterek, “ Tüzüğe iyi niyetli olarak konular bir takım konular, bugün kötü niyetle kullanılıyor. Eğer Malatyaspor’a başkan olursam, tüzük değişikliğine gidip farklı bir yöntem getireceğim. Kim bu kulübe üye olmak istiyorsa, şartları yerine getirenler üye olacak. Seçimler içinde delege sistemini getireceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni Malatyspor kulüp başkanlığı için aday olan iş adamı Şevket Salik, Pencere gazetesinin sorularını yanıtladı. Malatyaspor’a ne kadar para ile aday olduğundan, hakkında çıkarılan iddialara kadar her konudaki sorularımızı yanıtlayan Şevket Salik, Türkiye’nin en önemli holdigleri olan SİMPAŞ, ALTINBAŞ, ŞAHİNLER Holdiğ’in yönetim kurulu başkanlarının kendisini sonuna kadar desteklediğini, bu desteği zaman zaman basın da da dektera ettiklerini kaydetti. İşte Şevket Salik’le yaptığımız özel röportaj

Yeni Malatyaspor’un başkan adayı oldunuz ve iddialı bir şekilde Türkiye’nin önemli holdinglerinin size destek verdiklerini söylüyorsunuz.  35 milyon lirayla Malatyaspor’a talipli olduğunuzu ifade ettiniz. Kamuoyunda bir takım endişeler var. Bu holdingler sizi yarı yolda bırakır mı? Gerçekten taahhüt ettiğiniz paraları size verecekler mi? neler söylemek istersiniz?

Bu 35 milyon benim ve Malatya yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımın. Bu miktar, sponsorlardan alacağımız miktar değil. Bu şuanda ilk etapta Malatyaspor’a enjekte edeceğimiz para. Bunun sponsorlarla, gelirle hiçbir alakası yok. Bu parayı da şehrimizin belediye başkanı, valisi, milletvekillerinin, istediği zaman, istediği dakikada banka dekontlarıyla ispatlamaya hazırım.

Bu 35 milyon lirayı Malatyaspor’a nasıl vereceksiniz?

Şimdi 35 milyon lirayı Malatyaspor’a, 5 milyon lirasını hibe olarak vereceğiz. 30 milyonu Malatyaspor’a kullanacağız. Malatyaspor’un bankalardan kredi kullanmasını istemiyoruz. Faktörün şirketlerden çek kırdırtmak istemiyoruz. Bunu öz kaynağımızla Malatyaspor’un ilk etaptaki sıkıntılarını gidermek için kullanacağız.

Mesela, şehrin belediye başkanı, milletvekilleriyle zaman zaman bir araya geldiğinizi biliyoruz. Yani size karşı milletvekili ve belediye başkanının tutum ve davranışı nasıl görüyorsunuz?

Selahattin Başkanımızla ben bu konuyu görüştüm. Sponsorlarımızı, koyacağımız miktarı konuştum. Kendisinin bilgisi var. Bir sıkıntı görmüyorum siyasilerimizden. Bütün milletvekillerimizin hepsine tek tek bilgi mesajı attım ve kendilerine bilgi verdim. Getireceğimiz holdingleri, bütçemizin de Malatya milletvekillerinin hepsinin bilgisi var.

Şuanda Malatyaspor’un dışarıdan duyduğumuz kadarıyla 80 ile 100 milyon arasında bir borcunun olduğu ifade ediliyor. Siz bu borçlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Eğer yönetim kurulu başkanı olursanız, borçları nasıl ödeyeceksiniz? Bu arada futbolcu alacakları da var bunların içerisinde. Diyelim göreve geldiniz, futbolculara ne taahhüt ediyorsunuz?

Öncelikle bu borçların gerçekten Malatyaspor’un gerçek borcu olup olmadığını bilmiyorum. Ben Malatyaspor’un gerçekten bu kadar borçlu olduğuna inanmıyorum. Kulübün geçmişte açıklamaları var. İşte süper ligde en büyük geliri olan, en çok kar eden, en çok futbolcu gelirinden kar eden kulüp olarak açıklamaları var. Bu açıklamalara rağmen bu kadar borç nasıl oluştu. Geçen yıl benim aday gösterildiğim kongrede 11 milyon lira borç var denildi. Bu borç bir yılda nasıl oldu da 80 milyona geldi. Bir yılda bu fiyat nasıl oldu. Ben ticaret adamıyım, yani bir yılda 8 kat bir kulübün borcu artmaz. Bire bir artsın, bire iki, bire üç artsın…. Bire on borç artar mı? Ben bu borcun gerçek borç olduğuna inanmıyorum.

Futbolcu alacaklarını ödeyecek misiniz? Ciddi problemler yaşanıyor, futbolcular antrenmana çıkmıyor, yarın ne olacak belli değil?  Ne düşünüyorsunuz?

Kulüpten futbolcuların olsun, dışarıdaki esnafın olsun, yani oraya alışveriş, mal veren firmalar olsun. Bunların hepsinin inceleyeceğiz, gerçek borçların hepsini ödeyeceğiz. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz yani bizim bütçemiz var. Biz futbolcu alacağı ne kadarsa, futbolcuların da diğer alacaklıların da gerçek alacaklarının hepsini ödeyeceğiz. Kimsenin parasını Malatyaspor’da bırakmayız.

Kulüp başkanı Adil Gevrek’e olan güvenin azaldığı görüyoruz. Kamuoyunda da var ve Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yardım yapmayacağını açıkladı. Yani Malatyaspor’a bir takım yardımlar yapıyoruz, dese de ekonomik anlamda ciddi yardımın yapılmadığı görüyoruz. Zaman zaman duyuyoruz. İşte Erzurum Belediye’si 40 milyon vermiş, Hatay, Gaziantep, keza 70, 80 milyon liraya kadar çıkmışlar. Siz başkan olursanız Selahattin Gürkan size destek olur mu ekonomik anlamda?

Bizim her şeyimiz şeffaf olacak. Yani ben bu mahrem lafına da inanmıyorum. Bu Malatyaspor, 3 milyon Malatyalının hakkının olduğu bir kurum, bir dernek. Yani kime neyi, neyden saklıyorsunuz? Burası kimsenin şahsi şirketi değil ki şirket sırrı olsun. Bu halka açık 3 milyon Malatyalının sahibi olduğu bir kurum. Bunun gizlisi saklısı olmaz. Her şey şeffaf olur, şeffaf yaptığımız zaman Belediye Başkanımız da bunları görecek. Benim şuan kulüp başkanı olan arkadaşlarımız var. Erzurum Büyükşehir Belediyenin Erzurumspor’a 40 milyon lira verdiğini ben biliyorum. Ama Erzurum Kulüp Başkanı 15 günde bir kamuoyuna açıklama yapıyor. Bu parayı şuradan aldım, şu futbolcuya verdim. Şu kadar para geldi. Gelirini giderini 15 günde bir basın yoluyla Erzurum halkına hesap veriyor. Biz de aynısını yapacağız. Hesap verdikten sonra niye güven olmasın. Benim amacım hizmet etmek, Malatyaspor’u bu sıkıntıdan çıkarıp, her sene Malatyaspor taraftarlarımızın böyle kâbuslar görmemesi.

Futbol Federasyonu ile ilişkileriniz çok iyi biraz da onlardan bahseder misiniz?

Futbol Federasyonu Başkanı, benim görüştüğüm, samimi olduğum bir abim. Yönetim Kurulu üyelerinden Servet Yardımcı, v.s görüştüğüm arkadaşlarım. Samimiyiz. Yani bizim futbol federasyonu anlamında en azından söz sahibi oluruz. Hakkımızı da hem yemezler hem de yedirtmeyiz.

Kısa vadede, orta ve uzun vadede neler yapacaksınız?

İlk etapta futbolcular ile teknik ekibin mutlu olmasını sağlamak. Onların kafalarında maddi sorun bırakmayacağız. Siz, teknik heyet ve futbolcuları,öncelikle maddi ve manevi olarak memnun etmezseniz onlarda sizi memnun etmez. Sonrasında altyapıya destek vereceğiz, tesisleri güçlendireceğiz çünkü altyapının bir tesisi bile yok.

Ekonomik kriz içinde olduğunuz, dedikodular doğru mu?

Hayır bu doğru değil.Eğer öyle bir durum söz konusu olsaydı,konkodato ilan ederdik.Bizim 2 şirketimiz aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.Şirketimizin biri 23 yıllık, diğeride 10 yıllık. Bir mahkeme olayımız var. Mado’nun genel merkezi ile tabela yani marka sebebiyle 12 yıldır süren ve bizim tarafımızdan açılan bir dava var. Firma ile imzaladığımız sözleşmede Malatya’da bizden başkasına bayilik veremezler. Fakat bunlar 2009 yılında başka bir arkadaşımıza bayilik verdiler. Bizde bunları dava ettik ve davayı kazandık. Yaklaşık 3 milyon 200 bin lira tazminat kazandık. Şuan ise Yargıtay’ın onayını bekliyoruz. Ayrıca Malatya merkezinde bir şubemiz vardı, orada mal sahibi ile bir sıkıntımızdan dolayı onlar bizi  tahliye ettiler. Fakat, tahliye yanlış bir tahliyedir. Daha sonrasında biz dava açtık ve orası hala boş ve 2 yıldır kiraya veremiyor. Şuan görüşmekteyiz ve orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Kimin benden ne alacağı varsa ben buradayım, 1 kuruş alacağı olan gelsin. Bu tür söylentilerle bana iftira atmaya çalışıyorlar. Haysiyet cellatlığı yapmaktan başka bir iş yapmıyorlar. Bu dedi-koduları çıkaranlara “ Hodri Meydan “ diyorum.

Kamuoyuna neler söylemek istersiniz?

Bence burada sorulması gereken asıl soru şu. Yaklaşık iki ay önce “gelip sahip çıksınlar. Kim istiyorsa takımı bırakmaya hazırım” diyen bir başkan neden hala görevde? Malatya halkı bu sorunun cevabını merak ediyor. Malatyaspor ile gönül bağı kopmuş bir başkan kendi yazdıkları bir tüzükle hala nasıl Malatyasporumuza katkı yapmaya devam edebileceğini düşünür. Geçen yılki senaryonun tekrarı gibi arka arkaya maçları kaybeden, Malatyasporumuz Allah korusun geçen yılki sonu mu yaşasın? Gitmesi için gözbebeğimizin küme düşmesi mi gerekiyor? Malatya’nın ve Malatyasporumuzun sorumluluğunu üzerinde taşıyan yönetici ve milletvekillerimizin duruma el koyma zamanı gelmiş de geçiyor. Sağduyunun hakim olması dileğiyle.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.